rendszer Teljes épületszerkezeti és üzemeltetési rendszer
A szabadalmaztatott építési rendszerünk és hőhídmegszakító elemünk egy olyan innovatív építési technológiát kínál, mely egyszerűen alkalmazható bármilyen építészeti feladathoz. Integrálása egyszerű, mivel felépítésében tökéletesen illeszkedik az építészeti szokásokhoz, és mindemellett kivitelező barát megoldásról van szó, ami jelentősen képes gyorsítani a kivitelezés ütemét. A rendszer megalkotásakor kiemelt figyelmet fordítottunk a mobilis alkalmazhatóságra, de folyamatosan szem előtt tartottuk a környezetkímélést, az alacsony energiaigényt és a komfortot. Hiszen a cél az volt, hogy a tervezőknek és építtetőknek egy olyan eszközt adjunk a kezébe mely nem igényel külön energetikai számításokat, méretezéseket, hanem egyszerűen csak alkalmazni kell és a végeredmény garantáltan AA++ besorolású közel nulla energiaigényű épület. Valóban közel nulla! A mintaépületünk 2%-os besorolást ért el. Az önellátó ház sokkal elérhetőbb számunkra, mint eddig bármikor. Itt az idő, hogy megragadjuk ezt alkalmat és fordítsunk azon a rossz szokáson, hogy otthonaink egy életen át tartó pénznyelő helyként működjenek. A nullenergiás, adott esetben aktív otthonok egy tartós befektetéssé váltak, melyek a jelenlegi alacsony piaci kamatoknak köszönhetően napjaink legjobb befektetéseit jelentik. Itt nem a megtérülési idő a lényeg, hanem a „kamat” amit a napelemes erőművek termelnek azzal, hogy nem fizetünk villanyszámlát, gáz számlát és semmilyen többlet energiaköltség nem szükséges ahhoz, hogy egy napelemes erőmű működjön.
Milyen előnyöket nyújt a rendszer?
Felépítés:
Egy épület szerkezetében öt sarkalatos pont van, mely a legnagyobb mértékben felel az épület energia fogyasztásáért. Ezen pontokat kutattuk fel és sok éves kutató munka, szimuláció és kísérletet követően sikerült olyan mértékben optimalizálnunk ezeket a szerkezeti pontokat, hogy energetikailag a legkedvezőbb fogyasztást érjük el de a befektetési költségeket alacsonyan tudjuk tartani.
lábazat
Lábazat
hőhídmegszakító elemmel
Lábazat
hőhídmegszakító elem nélkül
A jelenlegi nagyon jó energetikai mutatókkal rendelkező házak már-már passzív házak úgy küszöbölik ki a lábazati hőhidat, hogy egy hatalmas vasbeton lemezt építenek az épület alá. Ez alatt pedig nagy teherbírási hőszigetelés van, ami egyszerűen átfordul, homlokzati hőszigetelésbe. Egyszóval becsomagolják az épületet. Ennek a lemeznek és a hőszigetelésnek viszont jelentős költsége van, amit kevesen engedhetnek meg maguknak.
Az 5 pont közül ez a legkényesebb a szerkezet felépítésében. A lábazat ugyanis a teljes épület súlyát viseli ezért, nagyon jó nyomószilárdságúnak kell lennie. Viszont, ami jó nyomószilárdságú anyag az rossz hőszigetelő és fordítva. Igen ez egy paradoxon. Kompromisszumot kellett kötnünk. Megtaláltuk azt az optimumot ahol a szabadalmaztatott lábazati hőhídmegszakító elemünk hőszigetelő képessége még elfogadható és így akár háromszintes társasházakhoz is alkalmazható. Ezzel viszont az épületek hagyományos sávalapra építhetőek, így nem nő az alapozás költsége, viszont kiküszöbölhetjük a lábazat hőhidasságát.
Milyen előnyöket kínál a lábazati
hőhídmegszakító elemünk?
A falazatokkal szemben támasztott követelmények rendkívüli módon megosztották a piacot. Az energetikai követelmények szigorításával a gyártók viszont egyetlen probléma megoldására fókuszálnak, ez pedig a hőszigetelő képesség. A pár évtized alatt elterjedt habosított expandált polisztirol gyöngyös vagy környezetbarátnak titulált különféle szálas szigeteléstől eljutottunk oda, hogy a falazatot önmagában, homogénen működő teherhordó és hőszigetelő képességet együttesen ellátó szerkezetté formálják át. Ennek korlátai jól beláthatóak, egyszerű fizikai törvényeken alapulnak. Ahhoz, hogy egy anyag jobb nyomószilárdsági mutatókkal rendelkezzen, minél nagyobb kell, hogy legyen a testsűrűsége. Viszont a nagy testtömeg jó hővezetésű anyagot jelent, azaz rossz a hőszigetelő képessége. Ebből egyértelműen következik, hogy az a fúzió, ahol a teherhordó szerkezetnek egyszerre jó hőszigetelőnek és jó teherhordó képességűnek kellene lenni, nem megoldott. Ez jól mutatja azt, hogy a gyártók a lehetőségeikhez mérten csak azokat a követelményeket képesek teljesíteni, amit a technológiájuk megenged. A hőszigetelés megoldja az elem hővezetési problémáját, de nem ad választ a teherbírásra, a hangszigetelésre és ami még nagyon fontos az elem hőtároló kapacitására (lásd könnyűszerkezetes építési mód). Ugyanakkor az önmagában hőszigetelő és teherhordó falazat szerkezeti részleteiben – ilyenek például a nyílás áthidalások vagy a koszorú – a már eddig is ismert hőhíd problémák megoldatlanok maradnak.
Kutatásaink arra irányultak, hogy megtaláljuk azt a szerkezeti rendszert – és az azt felépítő anyagokat -, amely az összes követelménynek eleget tesz. Az autóklávolt mészhomok tégla volt az egyetlen anyag, ami megfelelőnek bizonyult, vagyis kiváló nyomószilárdsági mutatóval, jó hanggátló képességgel és rendkívül jó hő kapacitással rendelkezik. Ezzel a falazó elem három követelménynek is megfelel, mindenféle segédlet nélkül. A falazatra kerülő hőszigetelő rétegnek kizárólag a saját funkcióját kell teljesíteni, vagy is a téli hőmegtartást és a nyári hővédelmet.
Milyen előnyöket kínálnak a többrétegű falszerkezeteink?
többrétegű falszerkezet
NH - SS.1 Falszerkezet
Előtétfal: Gázbeton 7,5 cm
Hőszigetelés: Újrahasznosított polisztirol darálék 25 cm
Falazat: Autoklávolt mészhomok tégla 30 cm
Uérték: 0,144 W/m2K
NH SE.1.falszerkezet
Hőszigetelés: Grafitos hőszigetelés 25 cm
Falazat: Autoklávolt mészhomok tégla 30 cm
Uérték: 0,121 W/m2K
NH - TT.3
Előtétfal: Km tömör tégla fal 12 cm
Hőszigetelés: Újrahasznosított polisztirol darálék 25 cm
Falazat: Km tömör tégla fal 38 cm
Uérték: 0,134 W/m2K
NH - TE.3
Hőszigetelés: Grafitos hőszigetelés 25 cm
Falazat: Km tömör tégla fal 38 cm
Uérték: 0,121 W/m2K
NH - BS.2
Előtétfal: Gázbeton 7,5 cm
Hőszigetelés: Újrahasznosított polisztirol darálék 25 cm
Falazat: Beton pince falazó elem 30 cm
Uérték: 0,149 W/m2K
NH - BE.2
Hőszigetelés: Grafitos hőszigetelés 25 cm
Falazat: Beton pince falazó elem 30 cm
Uérték: 0,125 W/m2K
NH - VT.4
Előtétfal: Km tömör tégla fal 12 cm
Hőszigetelés: Újrahasznosított polisztirol darálék 25 cm
Falazat: Vályog tégla 38 cm
Uérték:0,157 W/m2K
NH - VT.4
Hőszigetelés: Kőzetgyapot 20 cm
Falazat: Vályog tégla 38 cm
Uérték: 0,161 W/m2K
hőtároló tömeg
Mészhomok tégla falazat
Uérték= 0,110 W/m2K
Réteg felépítés:
Okostégla tégla falazat
Uérték= 0,136 W/m2K
Réteg felépítés:
K tégla falazat
Uérték= 0,140 W/m2K
Réteg felépítés:
K tégla falazat
Uérték= 0,116 W/m2K
Réteg felépítés:
Gázbeton falazat
Uérték= 0,123 W/m2K
Réteg felépítés:
Könnyűszerkezetes falazat
Uérték= 0,130 W/m2K
Réteg felépítés:
Legó rendszerű falazat
Uérték= 0,135 W/m2K
Réteg felépítés:
Bizonyára sokan emlékeznek még rá (sokan pedig a mai napig élvezik), hogy milyen szuperül szabályozta a belső hőmérsékletet a vályogfal. Sikerének kulcsa a hőtároló és páraszabályzó képességében rejlik. Biztosan arra is emlékeznek, hogy ezek igen csak vastag falak voltak, sokszor még 80cm-es vastagságot is elérték. A nagy testsűrűségű anyagok közül az autoklávolt mészhomok tégla testsűrűsége adja vissza legjobban a vályogfalak hőszabályozását. A mészhomok tégla nagy mennyiségű hőt képes betárolni, melyet visszasugároz a belső térbe, ahogy hűl a belső levegő. Nyáron ugyanígy egyenletesen tartja a belső hőmérsékletet. Így télen kellemesen meleg, nyáron pedig hűs marad a belső levegő.
Milyen előnyöket kínálnak a többrétegű falszerkezeteink?
A nyílásoknál, megszakad a hőszigetelés. Pontosabban itt a hőszigetelést az ajtóknak, ablakoknak kell ellátnia. Ezt ma már a háromrétegű üvegezéssel készült korszerű nyílászárók gond nélkül teljesítik. Mivel amellett, hogy kilátunk az üvegen át, hőszigetel az ablak a beépítésének helye a legfontosabb kérdés. A hagyományos beépítések bizonyítottan rossz energetikával rendelkeznek. Az ablaknak és ajtónak ugyanis a hőszigetelésben van a helye. Azaz ki kell tennünk a mészhomok falazaton kívülre, ezzel a nyílászáró a homlokzati hőszigeteléssel együtt folyamatos hőszigetelő burkot jelent. Csak is így lesz hatékony a beépítés. Az ettől eltérő megoldások, mind hőhidat jelentenek, melyek rontják az épület fogyasztását, ezzel pedig növelik a költségeinket. Mindezen felül a beépítés során kialakuló réseken keresztül az épületben huzat keletkezik, amit ugyan nem érzünk, de a meleg szabadon mozog a levegővel együtt. Ez mind veszteség, ami nekünk pénzbe kerül! A korszerű nyílászárók rendkívül jól zárnak, azokon keresztül nincs szabályozatlan légmozgás. Ezért kell odafigyelni a beépítésre. Itt szélzáró és páratechnológiai szalagokat kell használni, hogy a nyílászárók körül se alakuljon ki veszteség.
Mi kell hozzá és milyen előnyöket nyújt a nagy hőtároló tömeg?
nyílászáró
hőhídmentes tetőszerkezet csatlakozás
A már korábban említett hőszigetelő burok másik sarkalatos pontja a lábazaton kívül a tetőszerkezet csatlakozása. Itt is az erőátadás miatt az összeépítést követően úgy burkolták be a hőhidas szerkezetek, hogy mérsékeljék a hőveszteséget. Egy rendkívüli energiahatékonysággal bíró épület esetében a fa hőhidat jelent. Így a tetőszerkezet elemei is hőhidat jelentenek. A szabadalmaztatott rendszerünk ezt úgy küszöböli ki, hogy a tetőszerkezetet felemeli a vasbeton koszorú fölé és a kettő között hőszigetelő anyagot alkalmaz. Ezzel válik zárttá a burok. A födémek szükségtelen költségét megtakarítjuk a könnyűszerkezetes födémmel, mely helyet biztosít a hőszigetelés számára is. A hőtárolás megvalósul ugyan a mészhomok falazatban viszont a könnyűszerkezet hátránya, hogy nincs tömege, ami késleltetné a hő áramlást. Ezért a könnyűszerkezetes födémünk kapott egy közepes testsűrűségű anyagot, melynek optimális mértékét a hőtechnikai szimulációk mutatták meg.
Mi kell hozzá és milyen előnyöket nyújt a nagy hőtároló tömeg?
Hőhídmentes tető csatlakozás
Hagyományos tető csatlakozás
üzemeltetés
© 2018 Webépker